Przedszkole na Wilanowie, a może gdzieś indziej? – Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią placówkę?

To kompletna bzdura, że przedszkola są jednakowe i nie ma potrzeby poszukiwania odpowiedniego, gdyż dziecko i tak będzie się tylko bawić. Chociaż faktycznie, dziecko w tym wieku głównie będzie się bawić, jednak przez tą aktywność będzie mogło się również sporo nauczyć. Udowodniono, że właśnie do 6 roku życia, człowiek posiada najbardziej chłonny i plastyczny umysł. Zadaniem rodziców jest zatem to, aby zagwarantować im stymulujące otoczenie.

Jeśli poszukiwane jest przez nas przedszkole Wilanów oczywiście okaże się jedną z lepszych opcji, gdyż znajduje się tam sporo placówek o różnym profilu. Kluczem jest jednak to, aby wybrać odpowiednie. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pomogą nam podjąć ostateczną decyzję.

Pedagogika

W pierwszej kolejności, warto zastanowić się nad tym, jakie są oczekiwania nas – rodziców. Faktem jest to, że duże miasta niosą za sobą znacznie więcej możliwości. Coraz popularniejsze stają się chociażby placówki montessoriańskie, bądź też takie, gdzie wykorzystuje się pewne element Montessori. Przedszkoli waldorfskich jest o wiele mniej. Ostatnimi czasy, spotkamy również przedszkola, które opierają się o podejście Marshalla Rosenberga – te oferują metody, polegające na komunikacji bez przemocy. Niezależnie jednak od profilu, powinniśmy się skupić również na bardziej podstawowych aspektach. Będzie to zatem np. system karania oraz nagradzania, sposób rozwiązywania konfliktowych sytuacji, czy też to, jak opiekunowie podchodzą do wszelkich trudnych emocji, które zwykle pojawiają się w momencie rozłąki dziecka z rodzicami.

Bardzo istotna będzie oczywiście kadra pracownicza danej placówki. Okazuje się bowiem, że to właśnie opiekunowie są odpowiedzialni za budowanie więzi i tworzenie atmosfery. Na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż będą to osoby, pod których opieką nasze dziecko spędzi sporą część dnia. Wymaga to od nas, abyśmy sprawdzili czy są to pracownicy, mający odpowiednie przygotowanie do pracy wśród dzieci. Istotna będzie również ich empatia i to, jak reagują na wszelkie dziecięce potrzeby. Podkreślą się również istotę komunikacji między rodzicami, a pracownikami. Jeśli pod tym względem wszystko wygląda wzorowo, istnieje duża szansa na perfekcyjne funkcjonowanie naszego dziecka w nowym otoczeniu.

Proces adaptacji

Bardzo istotne jest to, jak dziecko adaptuje się w nowym miejscu i czy rodzice mogą towarzyszyć temu procesowi. Często uważa się, że rodzice tylko przeszkadzają i ich obecność jest niepożądana. Niestety, aczkolwiek bardzo często podczas pierwszych dni, dziecku towarzyszą bardzo negatywne emocje, dlatego istotne jest to, czy dzieci mogą swobodnie oswoić się zarówno z nowym miejscem, jak i nieznajomymi osobami. Będzie to też okazja ku temu, aby rodzic dostrzegł jak przebiega praca przedszkola od wewnątrz i jakimi metodami próbuje się tam rozwiązać trudne sytuacje.

Zajęcia oraz specjaliści

Kolejnym aspektem jest plan dnia, przerwy między zajęciami, jak długo czasu dzieci spędzają na zewnątrz, a także zróżnicowanie zajęć. Obecnie popularność zyskują tzw. przedszkola leśne gdzie zdarza się, że dziecko przebywa ponad połowę czasu zajęć na zewnątrz. Uznaje się jednak, że dziecko powinno przebywać od 1,5 do 2 godzin dziennie, na świeżym powietrzu.

Nie można zapomnieć o dodatkowych zajęciach danego przedszkola. Popularne są wciąż nauki języka angielskiego, zajęcia logopedyczne, terapia SI, czy też sztuki walki, basen lub joga. Warto, aby oferta była jak najbardziej różnorodna, gdyż daje to możliwość swobodnego doboru zajęć, w zależności od potrzeb.

Jak wygląda kwestia posiłków?

Należy zwrócić uwagę na jadłospis tygodniowy, a także na to jak wygląda jakość dań oraz czy przygotowuje się je na miejscu, czy jednak dowozi je firma zewnętrzna. Kiedy jest to catering, sprawdźmy sposób ich odgrzewania i podawania. Ogromnym plusem będzie możliwość samodzielnego przygotowywania jedzenia, a np. przedszkola wegańskie są wciąż w naszym kraju czymś nowym.