Brama przeciwpożarowe – co wypada wiedzieć o tym elemencie bezpieczeństwa?

Budowa każdego budynku odbywa się w zgodzie z pewnymi zasadami oraz przepisami, a jednymi z nich są te z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie da się ukryć, że pojęcie to jest bardzo szerokie, natomiast kluczem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa tym, którzy wchodzą na teren obiektu. Jednym z elementów, bez którego system nie może funkcjonować jest brama przeciwpożarowa. Czy jednak wszystkie osoby decyzyjne mają pełną wiedzę na temat tego, jakie funkcje powinna posiadać taka brama?

Co przedstawia sobą brama przeciwpożarowa?

Brama przeciwpożarowa tego samego modelu, zainstalowana w różnych budynkach może wyglądać kompletnie inaczej, a wpływa na to fakt, że każdy obiekt może posiadać zupełnie odmienne wymagania względem warunków montażu. Co więcej, wszystkie elementy muszą spełniać obowiązujące w prawie normy.

Osoba będąca właścicielem danego budynku, powinna znać przepisy związane z prawem pożarowym. Z drugiej strony, nie jest też tak, że tego typu brama sprawdza się wyłącznie w wypadku pożaru. Będzie to też element charakteryzujący się standardowymi funkcjonalnościami, które posiadają też zwykłe bramy.

O czym należy wiedzieć podczas wyboru bramy przeciwpożarowej?

Jako, że brama przeciwpożarowa będzie użytkowana codziennie, a to nie tylko jeśli dojdzie do pożaru – istotne jest, by był to model gwarantujący odpowiednią funkcjonalność. Najważniejsza jest oczywiście odporność na wysokie temperatury, natomiast brama powinna także radzić sobie z uderzeniami i mechanicznymi uszkodzeniami. Na wygodę działania bramy, wpływa bezpośrednio płynność jej otwierania oraz zamykania.

Gdy już wybierzemy odpowiednią bramę, konieczne jest zadbanie o jej prawidłowy montaż. Istota tego bierze się z tego, że nie zawsze przesuwna brama przeciwpożarowa będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku każdego budynku. Na pewno nie może być to brama, która będzie utrudniać lub uniemożliwiać funkcjonowanie danego obiektu. W przypadku firm produkcyjnych, które posiadają własne magazyny, takie bramy przeciwpożarowe są często spotykanym element.